Najlepsze paliwo dla pokoleń

Drewno to najstarsze i najbardziej ekologiczne paliwo świata, jednak tak jak diament wymaga odpowiedniej obróbki, aby cieszyć właściwym blaskiem. Jak każde paliwo wymaga nieco innej techniki spalania, aby nie zanieczyszczało powietrza. Troska ta polega na właściwym połupaniu, wysuszeniu i właściwym spaleniu tego paliwa.

Co przemawia na korzyść pozyskiwania „zielonej energii” z drewna?

A

Drewno to paliwo odnawialne, nad którego produkcją mamy pełną kontrolę, To zmagazynowana energia słoneczna, którą możemy użyć w dowolnym momencie.

B

Drewno jest neutralne pod względem CO2 co oznacza iż w procesie spalania (czy gnicia w lesie) powstaje tyle samo dwutlenku węgla ile drewno wchłonęło z powietrza rosnąc w lesie. Spalanie drewna nie powoduje efektu cieplarnianego i nie ma wpływu na zmiany klimatyczne – o olbrzymia zaleta biomasy.

C

To „energia, która rośnie w pobliżu” jak ładnie mawiają Austriacy, i dlatego jest niezmiennie najtańsza, nie obciąża środowiska z tytułu dalekiego transportu jak paliwa importowane.

D

Drewno nie wymaga wielkich nakładów na jego pozyskanie – nie trzeba budować rafinerii czy zjeżdżać po nie pod ziemię, produkcja drewna daje lokalne miejsca pracy ( dla porównania: 4 osobom przy imporcie gazu –  a aż 31 osobom przy pielęgnacji lasu i pozyskiwaniu drewna).

E

Drewno jest materiałem niepalnym, dopiero podgrzane do temperatury ok. 250 st. C uwalnia substancje lotne, stanowiące aż 84% jego zawartości. To gaz drzewny, który spala się w temperaturze ok. 600-800 st. Celsjusza. Piece z takim spalaniem drewna i emisją spalin o jakiej marzy dziś Europa budowaliśmy już przed II wojną światową. Polecamy zapoznanie się z polskimi konstrukcjami, jak piec inż. Szrajbera z 1936 r. z 85% sprawnością i współczesną jego modyfikację – piec Termokaust.  Zapewniamy, że takich polskich urządzeń spełniających europejskie normy czystości spalin wymaganych dyrektywą Ekoprojekt mamy znacznie więcej.

Dlaczego promujemy drewno?

Walory stosowania drewna w życiu codziennym są powszechnie uznane, chociażby w przemyśle meblarskim, papierniczym, gastronomicznym czy w szeroko pojętych artykułach „ekologicznych” jak opakowania, naczynia, zegarki i gadgety. Nasze informacje mają trafić w ręce osób, które nie mają wiedzy o drewnie jako odnawialnym surowcu oraz osób odgórnie decydujących o losie tego paliwa. Dlatego będziemy udowadniać zalety drewna, które w naszym społeczeństwie są dopiero odkrywane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: