EKOPROJEKT – polscy producenci doskonale przygotowani na wejście w życie dyrektywy UE

Komisja Unii Europejskiej w swoim rozporządzeniu (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE) określiła m.in. wymagania dla urządzeń grzewczych na paliwa stałe pod kątem emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej. Wszystkie kominki, piecyki czy kuchnie opalane drewnem, pelletem czy brykietem drzewnym (tzw. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe) wprowadzane do obrotu i do użytkowania w całej Unii Europejskiej od 2022 r. muszą spełniać określone wymogi dotyczące:

  • sezonowej efektywności energetycznej
  • emisji cząstek stałych (PM)
  • emisji organicznych związków gazowych (OGC)
  • emisji tlenków azotu (NOx):
  • emisji tlenku węgla (CO)

W ostatnim czasie pojawiły się wyjaśnienia Polskiego Alarmu Smogowego dotyczące rozpowszechniania błędnych informacji o emisyjności kominków (zawyżonej kilkunastokrotnie). PAS przyznał się do błędu, dokonał odpowiedniej korekty w swoich materiałach, ale jednocześnie posłużył się kolejnym nietrafionym stwierdzeniem, mówiącym o tym, że na polski rynek trafia olbrzymia ilość kominków i kóz, które nie spełniają ww. wymogów Ekoprojektu. Poniżej cytat:

” Całkowicie legalnie do polskich domów sprzedaje się w dalszym ciągu ok. 100 tysięcy kominków i kóz rocznie bez jakichkolwiek wymogów w zakresie np. ilości emitowanego pyłu”

Źródło: PAS

W odpowiedzi na te zarzuty polscy i zagraniczni producenci wkładów kominkowych, którzy jako jedyni dysponują rzetelną wiedzą na temat sprzedawanych przez siebie urządzeń na biomasę wystosowali oficjalne pisma z prośbą o zaprzestanie wprowadzania opinii publicznej w błąd.

Poniżej kilka fragmentów wypowiedzi:

HAJDUK:

(…) Zdecydowanie nie zgadzamy się z PAS, że w Polsce sprzedawane są kominki nie spełniające norm i brak jest obowiązujących norm. Jest to manipulowanie opinią publiczną. Na dzień dzisiejszy 12 województw ma przyjęte uchwały antysmogowe, wg. których montowane mogą być tylko nowoczesne i ekologiczne kominki spełniające wymogi Ekoprojektu, który dla całej Unii Europejskiej będzie obowiązywał od stycznia 2022 r. Fałszywa jest więc infografika, że rocznie sprzedaje się do polskich domów 100.000 kominków i kóz bez jakichkolwiek wymogów w zakresie np. emitowanych pyłów. Wkłady kominkowe firmy Hajduk już od roku 2010 spełniają wymogi BimSch poziom 2 dla Niemiec, LRV dla Szwajcarii i art.15 A dla Austrii. Aktualnie nasze produkty spełniają normę ecodesing! Badania nad wkładami kominkowymi w firmie Hajduk są prowadzone od kilkunastu lat, nasze laboratorium wyposażone jest w trzy stanowiska pomiarowo-badawcze. Proponujemy PAS aby korzystała z doświadczenia i wiedzy fachowców a nie opierała się na informacjach od laików. (…)

UNICO

(…) PROSTUJEMY I WYJAŚNIAMY, ŻE: W Polsce produkowane i sprzedawane są wkłady kominkowe, które spełniają restrykcyjne normy emisyjne takie jak np. BImSchV2 czy EKOPROJEKT (EKODESIGN). Prawdą jest, że dyrektywa Ekoprojektu, w myśl której montowane będą mogły być wyłącznie ekologiczne kominki spełniające jej wymogi będzie obowiązywać dopiero od stycznia 2022 r. Nie oznacza to jednak, że obecnie produkowane urządzenia nie spełniają norm określonych w Dyrektywie. Obecnie uchwały antysmogowe przyjęte są już w 12 województwach, co jest oczywistym sygnałem dla producentów i dystrybutorów kominków, aby produkowane przez nich urządzenia były zgodne z jej wytycznymi. Tymczasem PAS publikuje informacje niezgodne z rzeczywistością. Stwierdzenie, że rocznie sprzedaje się do polskich domów 100.000 kominków i kóz bez jakichkolwiek wymogów w zakresie np. emitowanych pyłów jest nieprawdą, a celową manipulacją! Podana informacja nie jest poparta żadnymi badaniami statystycznymi czy raportami, co zresztą sam PAS przyznaje w „artykule”: https://tinyurl.com/yxf9w745 „(…)Niestety nie sposób określić ile spośród sprzedawanych kominków spełnia standard Ekoprojektu, ponieważ nie jest on obowiązujący (wymóg ten wchodzi w życie dopiero 1 stycznia 2022). Obecnie nie jest ani znana liczba kominków o standardzie ekoprojektu ani tych, które tego standardu nie spełniają. Weryfikacja tego będzie możliwa dopiero po rozpoczęciu kontroli przez inspekcję handlową po wejściu w życie wymogów ekoprojektu.” Skąd więc stwierdzenie, że „ (…)rocznie sprzedaje się do polskich domów 100.000 kominków i kóz bez jakichkolwiek wymogów”?!

Do wszystkich naszych obecnych i przyszłych klientów: Zapewniamy, że wkłady kominkowe Unico są przyjazne dla środowiska i spełniają wymogi BimSchV2 oraz normę Ecodesign, co jest potwierdzane przez badania przeprowadzone w akredytowanych jednostkach. Nie zgadzamy się na nierzetelne stwierdzenia, które dla osób spoza branży mogą wydawać się wiarygodne. Nasz sprzeciw kierujemy również do wiadomości Ministerstwo Środowiska, Kancelaria Premiera i Kancelaria Prezydenta RP jako kontynuację korespondencji prowadzonej z ramienia Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki i Piece”

SPARTHERM POLSKA

(…) Najnowsze wyjaśnienia PAS o błędach dotyczących emisyjności kominków są zdecydowanie niewystarczające. Stanowczo nie możemy przystać na tezę, że w Polsce sprzedawane są wyłącznie kominki, które nie spełniają obowiązujących norm. Mamy do czynienia z bezczelną manipulacją opinii publicznej. Obecnie uchwały antysmogowe przyjęte są w 12 województwach. Montowane mogą być tylko nowoczesne i ekologiczne kominki spełniające wymogi ekoprojektu, który dla całej Unii Europejskiej będą obowiązywać od stycznia 2022 r. Fałszywa infografika przedstawia nieprawdziwe dane o ilości sprzedawanych kominków i kóz bez jakichkolwiek wymogów w ilości 100.000 rocznie. Jako lider rynku kominkowego, Spartherm od wielu lat prowadzi szczegółowe badania, tak aby jego produkty były jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Wszystkie wprowadzane na rynek produkty Spartherm od wielu lat spełniają surowe wymagania BImSchV2, Art. 15a B-VG, LRV oraz EKOPROJEKTU (zwanego również EKODESIGN). Jednakże celem firmy nie jest samo tylko spełnianie wartości granicznych norm, ale także spojrzenie w przyszłość i oferowanie technologii pionierskich pod względem ekologii. Ochrona środowiska i naszej planety jest dla całego środowiska kominkowego niezwykle istotna, bo ziemia jest tylko jedna. Nalegamy aby PAS korzystał z badań, doświadczenia i wiedzy fachowców. Jednocześnie zastrzegamy, że powyższe oświadczenie dotyczy TYLKO I WYŁĄCZNIE urządzeń posiadających odpowiednie certyfikaty (…)

DEFRO

Fałszywe są twierdzenia, że w Polsce sprzedawane są tylko kominki, które nie spełniają norm Ecodesign lub je wysoce przekraczają. Jest to wprowadzanie opinii publicznej w błąd manipulując danymi i posługując się nieprecyzyjnym językiem. Fakty są takie: Świadomość Konsumentów jest bardzo duża i sami z siebie unikają produktów, które nie mogą lub nie będą mogły być legalnie użytkowane po wejściu w życie Programów Ochrony Powietrza. Wszystkie urządzenia z serii DEFRO HOME nie tylko osiągają najwyższą̨ jakość́ i klasę̨ bezpieczeństwa, ale również̇ spełniają normy Ekoprojektu. Powyższe oświadczenie dotyczy tylko i wyłącznie urządzeń posiadających odpowiednie certyfikaty.

HITZE

STOP FAŁSZYWYM INFORMACJOM POLSKIEGO ALARMU SMOGOWEGO! Na ogół nie publikujemy takich treści. Ale dziś mówimy dość! Zobaczcie artykuły, który ostatnio podniosły ciśnienie wszystkim aktywistom walczącym o prawo do palenia drewnem w polskich domach: ➡️https://tiny.pl/7pl85 ➡️https://tiny.pl/7plz6 ➡️https://tiny.pl/7plzz

Kategorycznie sprzeciwiamy się twierdzeniom, że w Polsce sprzedawane są głównie kominki nie spełniające norm lub że takich norm brak. Jest to celowe wprowadzanie opinii publicznej w błąd manipulując nieprecyzyjnym językiem. Jak można oficjalnie stwierdzać, że rocznie sprzedaje się do polskich domów 100.000 kominków i kóz bez jakichkolwiek wymogów w zakresie np. emitowanych pyłów?!? A jaka jest prawda?

☑️ Na dzień dzisiejszy w 12 województwach montowane mogą być tylko nowoczesne i ekologiczne kominki spełniające wymogi ekoprojektu.

☑️ Klienci sami z siebie unikają produktów, które nie mogą lub nie będą mogły być legalnie użytkowane.

☑️ Wszystkie wkłady kominkowe HITZE od początku istnienia marki przechodzą restrykcyjne badania emisyjne w notyfikowanych jednostkach badawczych Unii Europejskiej. Spełniają nie tylko normy Ekodesign, ale również bardziej restrykcyjne niemieckie czy austriackie.

☑️ Wszyscy pozostali polscy producenci kominków przestrzegają tych samych norm i zgodnie z nimi produkują. Zatem skąd PAS wziął te dane? Takich publikacji nie zostawimy bez reakcji! W ramach kampanii Drewno – Pozytywna Energia już szykują się pozwy… Nasz sprzeciw kierujemy również do wiadomości Ministerstwo Środowiska , Kancelaria Premiera i Kancelaria Prezydenta RP jako kontynuację korespondencji prowadzonej z ramienia Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki i Piece”


A na koniec dzielimy się naszymi spostrzeżeniami:

Jak podkreślają w rozmowach z nami właściciele firm kominkowych w Polsce, świadomość ekologiczna wśród ich Klientów jest bardzo duża. Zdecydowana większość przyszłych posiadaczy kominków poszukuje urządzenia, które spełnia wymagania Ekoprojektu a także sprawdzonego dostawcy „suchego” drewna.

Firmy edukują swoich Klientów jak prawidłowo rozpalać w kominku oraz wykonują pierwsze pokazowe rozpalenie w nowym urządzeniu, podczas którego Klient na własne oczy przekonuje się, że można palić bez dymu, czysto i ekologicznie. Edukacja jest bowiem istotnym czynnikiem w walce o czyste powietrze, jak przekonali się o tym chociażby Austriacy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: