Ciepło z drewna jest dobre – uczmy się od Austriaków

Drewno może zastępować importowane paliwa co prowadzi do znaczącej wartości dodanej w gospodarce i do wzrostu zatrudnienia. Austriacki przykład przedstawiony na filmie poniżej pokazuje jak być eko i dbać o lokalny biznes. Warto uczyć się od Austriaków, którzy mają duże doświadczenie w wykorzystywaniu biomasy drzewnej: drewna, brykietów, pelletów do ogrzewania.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym filmem.

Drewno to wszechstronny surowiec: jako budulec jest trwały, jako materiał stanowi podstawę naszych mebli i wyposażenia domu. Jest surowcem do produkcji papieru i ogrzewa nasz dom. Co najważniejsze: drewno odrasta cały czas.

Las – dom zrównoważonego rozwoju

Termin zrównoważony rozwój jest bardzo stary. Po raz pierwszy został użyty w obecnym znaczeniu przez Hansa Carla von Carlowitza w Kursachsen w 1713 roku. Ponad 300 lat temu słusznie stwierdził, że aby móc długo gospodarować lasem, można zebrać tylko tyle drewna, ile odrośnie. Tej wiedzy nadal się trzymamy – a dokładniej austriaccy właściciele lasów, leśnicy i leśnicy.

Las – zróżnicowana przestrzeń życiowa

Dlatego lasy oferują nam naturalną przestrzeń, w której warto żyć, która rośnie z każdym rokiem i która dostarcza nam ważnego surowca: drewna. Dziś dla właścicieli lasów i firm leśnych zrozumienie zrównoważonego zarządzania to coś więcej niż tylko sadzenie i wycinanie drzew:

Jest to ostrożne i staranne obchodzenie się z ekosystemem leśnym ze wszystkimi jego roślinami i zwierzętami.

W końcu las w Austrii oprócz produkcji drewna ma inne, różnorodne zadania: jest przestrzenią mieszkalną, terenem rekreacyjnym i spełnia ważne funkcje ochronne i socjalne, zagęszczając glebę, chroniąc ją przed lawinami i zapewniając czystą wodę pitną.

Las jako motor wzrostu

Austriacki las zapewnia dochód w całym kraju w ponad 172 000 przedsiębiorstwach. Już ponad połowa austriackich gospodarstw domowych wykorzystuje drewno jako paliwo. Roczna wartość produkcji całego łańcucha wartości drewna wynosi około 12 miliardów euro. W 2018 roku wygenerowano nadwyżkę w handlu zagranicznym w wysokości 4,55 mld euro. Drewno jest drugim po turystyce najważniejszym źródłem wymiany walutowej na krajowym rachunku bieżącym. W lesie rosną więc nie tylko drzewa – rosną również miejsca pracy.

Energia z biomasy drzewnej

Drewno może być podstawą transformacji energetycznej. Transformacja energetyczna to jeden z wielkich projektów naszego pokolenia. Oznacza to, że w przyszłości chcemy zarządzać naszymi dostawami energii całkowicie za pomocą odnawialnych źródeł energii – neutralnych pod względem emisji CO2 i niezależnych od energii kopalnej.

Mało kto wątpi, że transformacja energetyczna będzie miała żywotne znaczenie dla nas i przyszłych pokoleń. Są ku temu dwa główne powody: z jednej strony odnawialne źródła energii są neutralne dla klimatu – to znaczy nie zanieczyszczają naszego klimatu dodatkowymi emisjami szkodliwego dla klimatu CO2. Z drugiej strony, przejście na odnawialne źródła energii to jedyny sposób na uniezależnienie się od kopalnych zasobów gazu, węgla, uranu, a przede wszystkim ropy.

Ważne: Paliwa drzewne są przede wszystkim produktem ubocznym pozyskiwania i przetwarzania drewna

Ponad połowa energii odnawialnej w Austrii pochodzi z biomasy. Większość z niej to ciepło z drewna. Jest to szczególnie ważne dla transformacji energetycznej, ponieważ ponad połowę naszego zużycia energii potrzebujemy na ogrzewanie, na przykład do ogrzewania naszych domów i mieszkań oraz do podgrzewania wody. Klasyczne zastosowania elektryczne, takie jak praca silników elektrycznych, oświetlenie i urządzenia elektryczne, stanowią jedynie około 12% naszego zużycia energii. Drewno odgrywa również ważną rolę w produkcji energii elektrycznej: w tak zwanych elektrociepłowniach można je przetwarzać na energię elektryczną i ciepło. W 2018 roku z biomasy wytworzono ponad co czwartą kilowatogodzinę zielonej energii elektrycznej w Austrii.

Już ponad połowa austriackich gospodarstw domowych wykorzystuje drewno jako paliwo. Równocześnie od 1970 roku ilość drewna w austriackich lasach wzrosła o ponad 40 procent i wciąż rośnie!

Ciepło z drewna jest dobre – uczmy się od Austriaków!

Źródło: https://www.waermeausholz.at/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: