Apel w sprawie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Apelujemy o wstrzymanie się z wypełnianiem formularza ewidencyjnego Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do czasu jego korekty przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

W obecnym kształcie formularz zalicza wszystkie kominki, kozy, ogrzewacze pomieszczeń i piece kaflowe na drewno i pellet (odnawialne źródła energii) do jednej grupy z urządzeniami na węgiel (paliwo kopalne). Nie rozdziela również starych wysokoemisyjnych urządzeń od nowych, niskoemisyjnych.

W konsekwencji Ewidencja nie da odpowiedzi na najważniejsze pytania:

o udział odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym oraz o źródła emisji.

Wszystkie niskoemisyjne urządzenia na OZE zostaną sklasyfikowane łącznie z wysokoemisyjnymi urządzeniami na paliwa kopalne.

Nasz apel nie jest nawoływaniem do nieposłuszeństwa obywatelskiego ani do łamania prawa. Jest jedynie wyrazem troski o bezpieczeństwo energetyczne kraju i obywateli jak również o stan portfeli obywateli, którzy zostaną obciążeni karami i opłatami za emisję gazów cieplarnianych oraz niesłusznymi zakazami eksploatacji niskoemisyjnych urządzeń na OZE.

Formularz CEEB w swoim obecnym kształcie narusza między innymi zapisy ustawy o odnawianych źródłach energii i dyrektywy Europejski Zielony Ład (Green Deal)

Podjęliśmy już działania w celu doprowadzenia formularza Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do stanu zgodnego z prawem, poprzez zbieranie danych zgodnych z faktycznie wykorzystywanymi urządzeniami grzewczymi na biomasę, w tym ekologicznymi urządzeniami zgodnymi z dyrektywą znaną jako ekoprojekt.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece

Rynek 2
63-760 Zduny
woj. wielkopolskie

E-mail
stowarzyszenie@kominkipolskie.com.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: