Wiedeń: TAK dla biomasy drzewnej, NIE dla paliw kopalnych (w tym gazu)

W badaniu przeprowadzonym w 2019 r. Wiedeń ponownie otrzymał najlepsze recenzje i tym samym, stolica Austrii została po raz dziesiąty z rzędu okrzyknięta najlepszym miastem na świecie pod względem jakości i komfortu życia.

Co roku, międzynarodowa firma konsultingowa Mercer, przeprowadza badania w celu oceny jakości życia w 231 metropoliach na świecie. W badaniu przeprowadzonym w 2019 r., Wiedeń ponownie otrzymał najlepsze recenzje i tym samym, stolica Austrii została po raz dziesiąty z rzędu okrzyknięta najlepszym miastem na świecie pod względem jakości i komfortu życia.

„Wiedeń zdobywa uznanie przede wszystkim za bardzo dobrą opiekę medyczną oraz różnorodną ofertę kultury i rozrywki”

Ocenie podlegały klimat politycznyspołeczny i ekonomicznyopieka medycznamożliwości kształceniainfrastruktura oraz sieć transportu publicznego, zaopatrzenie w energię i wodę. Oprócz tego porównano oferty spędzania wolnego czasu, takie jak: restauracje, teatry, kina, aktywności sportowe, dostępność i jakość dóbr konsumpcyjnych, a także przyrodnicze i środowiskowe

Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ w 2019 r. w Wiedniu wprowadzono zakaz instalowania urządzeń grzewczych na paliwa kopalne. Jednak w przypadku urządzeń na paliwa stałe odnawialne (tj. drewno / pellet) sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

1) DOTACJE do urządzeń na biomasę:

Dofinansowanie na poziomie federalnym z Funduszu Klimatu i Energii:

– dotacją objęte są także piecyki na pellet (czyli niekoniecznie musi to być kocioł) – 500 EUR dotacji. Lista urządzeń objętych dotacją (Austroflammy, MCZ, Wodtke, Red, Rika, itp). Na kotły na pellet i zrębki drzewne – 800 EUR dotacji.

Co więcej jeśli ciepło sieciowe nie pochodzi ze źródeł odnawialnych to kotły na pellet/zrębki drzewne mają priorytet dofinansowania. Tylko ciepło sieciowe z OZE jest lepiej postrzegane niż biomasa czy pompy ciepła.

2) Inna kampania, również na poziomie federalnym (Federalne Ministerstwo Ochrony Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii) – Out of Oil”. Do finansowania kwalifikuje się konwersja systemu grzewczego na paliwa kopalne (opalane olejem, gazem, węglem / koksem oraz piecami nocnymi lub z bezpośrednim zasobnikiem na energię elektryczną) w mieszkaniach prywatnych na nowy, przyjazny dla klimatu system grzewczy. Finansowane jest przede wszystkim podłączenie do wysokowydajnego lokalnego / miejskiego systemu ciepłowniczego. Jeśli ta opcja podłączenia nie jest dostępna, zostanie sfinansowane przejście na ogrzewanie na drewno lub pompa ciepła. Koszty demontażu i utylizacji wycofanych z eksploatacji kotłów i zbiorników są również kwalifikowalne. Maksymalne dofinansowanie: 5000 EUR (do 30% kosztów kwalifikowanych). Jest natomiast zastrzeżenie, że nie dotyczy to wszystkich pomp ciepła (wysokość dofinansowania jest uzależniona od czynnika chłodzącego i jest ograniczone do 2000 EUR jeśli czynnik jest bardziej szkodliwy dla środowiska – czyli te o wyższym współczynniku GWP, takim jak chyba najpopularniejszy R410A czy R407C będące fluorowanymi gazami cieplarnianymi).

Niezależnie od tego w nowych domach lub przy gruntownym remoncie wprowadzono całkowity zakaz instalowania urządzeń na olej / gaz ziemny (od 2019 roku).

Źródła:
https://www.umweltfoerderung.at/privatpersonen/holzheizungen-2020/navigator/waerme-3/holzheizungen-2020.html
https://www.umweltfoerderung.at/gemeinden/raus-aus-dem-oel-erneuerbare-waermeerzeugung/navigator/waerme-4/holzheizung-100-kw-2.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: